Poznaj korzyści płynące z pracy w biurze coworkingowym

Coworking, czyli praca we wspólnej przestrzeni, to trend, który zagościł na stałe także na polskim rynku pracy. Jakie korzyści wynikają z prowadzenia biznesu w biurze coworkingowym i komu warto polecić takie rozwiązanie?

Coworking – modny trend czy “znak czasów”?

Biura coworkingowe nie są nowym wynalazkiem, ale dopiero od niedawna zagościły na stałe w polskiej przestrzeni biznesowej. Wynika to pokrótce ze zmian na rynku pracy – w tym rosnącej popularności pracy zdalnej i start-upów. Coworkingiem interesują się też małe firmy, poszukujące wygodnej przestrzeni biurowej w centrum miasta, służącej do realizacji krótkofalowych projektów np. rekrutacji czy spotkań biznesowych. Wspólna przestrzeń pracy, wynajmowana według indywidualnych potrzeb, to oryginalna alternatywa zarówno dla sztywnego schematu pracy korporacyjnej, jak i dla samotnej – nie zawsze efektywnej – pracy z domowego biura.

Biuro coworkingowe – kluczowe korzyści

Firmy i freelancerzy, korzystający regularnie z coworkingu, wskazują na podobny zestaw korzyści, wynikających z wyboru takiego systemu pracy. Oto najważniejsze z nich:

  • elastyczność wynajmu – wynajem na godziny, dni lub tygodnie – opcja elastycznego wynajmu przestrzeni biurowej jest szczególnie korzystna dla freelancerów i osób, które nie mają potrzeby stałego dostępu do biura,
  • optymalizacja kosztów – coworking to rozwiązanie korzystne pod względem finansowym, pozwalające na obniżenie comiesięcznych, nierzadko bardzo wysokich kosztów wynajmu standardowego biura,
  • dostęp do sprzętu biurowego – większość biur coworkingowych ma pełne wyposażenie techniczne (drukarki, skanery, faksy) i niezbędny dostęp do Internetu; ta opcja może być korzystna dla osób, które rozpoczynają własną działalność lub potrzebują doraźnej pomocy np. przy realizacji pojedynczego projektu,
  • prestiżowy adres i budowanie wizerunku marki – w przypadku małych firm lub start-upów, które nie posiadają jeszcze własnej siedziby, korzystanie z coworkingu może pozwolić na budowanie profesjonalnych relacji z pierwszymi kontrahentami (spotkania, negocjacje),
  • budowanie sieci nowych relacji biznesowych – niebagatelną zaletą pracy we wspólnej przestrzeni jest możliwość nawiązania nowych relacji, istotnych szczególnie w przypadku freelancerów i specjalistów branży kreatywnej,
  • zwiększenie produktywności – ten typ korzyści doceniają zazwyczaj osoby prowadzące działalność w domowym biurze; praca we wspólnej przestrzeni zwiększa motywację, kreatywność i pomysłowość, których często brakuje przy dłuższej izolacji od otoczenia.

 

Czynnik psychologiczny – wspólna przestrzeń a efektywność pracy

Przestrzeń typu “open space” ma swoich zwolenników i przeciwników, co wynika zazwyczaj z indywidualnych preferencji odnośnie trybu pracy (indywidualny lub grupowy). Zwolennicy pracy we wspólnej przestrzeni doceniają najczęściej wagę wspólnej motywacji, potrzebę socjalizacji (np. w trakcie przerw kawowych) czy kreatywną atmosferę danego miejsca.

Idealna przestrzeń do pracy wymaga zachowania równowagi pomiędzy intensywną pracą a odpoczynkiem czy nawiązywaniem relacji. Coworking może zatem sprawdzić się jako system, który ułatwi wdrożenie filozofii „work-life balance”. Sami decydujemy o tym, jaką ilość czasu spędzamy we wspólnym biurze, opierając się na własnych potrzebach i elastycznym harmonogramie pracy. Dodajmy jeszcze, że większość biur coworkingowych umożliwia wynajem zarówno otwartej, jak i zamkniętej przestrzeni – np. jednoosobowego gabinetu.

Komu warto polecić biura coworkingowe?

Od początku swojej działalności schemat coworkingu cieszy się ogromnym zainteresowaniem freelancerów i osób, które pracują zdalnie. W przypadku tzw. zawodów kreatywnych (graficy, dziennikarze, blogerzy, copywriterzy) praca we wspólnej przestrzeni to idealna okazja do nawiązania nowych współprac. Biura coworkingowe kojarzone są też często ze start-upami, czyli młodymi, nowoczesnymi, firmami, celującymi w niestandardowe rozwiązania.

W ciągu ostatnich lat coworkingiem interesuje się także coraz więcej firm, potrzebujących dłuższych lub doraźnych rozwiązań w kwestii tymczasowego wynajmu biura. Coworking jest opłacalny, pozwala na optymalizację wydatków i sprawdza się szczególnie przy pracy o charakterze projektowym, wymagającej np. kilkudniowego spotkania grupy specjalistów w określonym mieście (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań).