Poradnik Młodego Przedsiębiorcy Cz. 4 Spółki.

Spółka jest to współtworzenie pewnej struktury, w celu pomnażania środków finansowych, w skrócie – zarabianie pieniędzy.

W polskim prawie wyróżniamy spółki prawa handlowego oraz spółki cywilne. W grupie spółek prawa handlowego wyróżniamy spółki kapitałowe i osobowe. Znakomicie obrazuje to zamieszczony schemat.klasyfikacja_spolek

Przed założeniem spółki warto zapoznać się z ich specyfikacją, co pozwoli nam wybrać opłacalny wariant dla naszego biznesu. Najbardziej rozpowszechnią formą prowadzenia działalności jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dlaczego tak jest, mówi sama nazwa spółki – jej właściciele posiadają ograniczoną odpowiedzialność finansową. Jeśli nasza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zadłużyła się i nie ma możliwości rozliczyć się z wierzycielami, wystarczy, że ogłosi upadłość odpowiednio wcześnie. W przedstawionej sytuacji, właściciel nie będzie odpowiadał całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Inaczej sprawa wyglądałaby, gdyby wspomniany właściciel prowadził działalność jednoosobową lub stworzył spółkę cywilną, jego rodzina musiałaby pogodzić się z utratą własnego majątku. Plusem prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest również to, że jej właściciel nie obniża swojej zdolności kredytowej, w sytuacji kiedy kupi samochód na kredyt firmowy.