Poradnik Młodego Przedsiębiorcy Cz. 2.

Dziś dowiemy się jak zarejestrować działalność gospodarczą. Czym różni się wniosek anonimowy od wniosku z Profilem Zaufanym oraz kilka słów o  ePuap.

Zaczynamy od wejścia na stronę serwisu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), który jest dostępny pod adresem ceidg.gov.pl. Tu znajdziemy formularz CEIDG-1, który należy wypełnić zgodnie z instrukcją. Ciekawym rozwiązaniem jest wyszukiwarka kodów PKD, która ułatwia określenie obszaru działalności. Wniosek CEIDG-1 jest zarazem podaniem o uzyskanie numerów REGON i NIP (jeśli mamy już NIP należy go wpisać do formularza).

Pamiętajmy! Rejestracja w CEIDG jest wolna od opłat. Wszelkie dokumenty nakazujące zapłatę są nielegalne.

Proces rejestracji kończy się podpisaniem wniosku. Tu mamy dwie opcje: możemy wysłać wniosek anonimowo. W tym przypadku zaczynamy wypełniać formularz klikając w opcję? “Wypełnij wniosek przez internet?. Po wysłaniu formularza będziemy mieć wówczas 7 dni na odwiedzenie urzędu w celu potwierdzenia naszej tożsamości i złożenie podpisu.

Szybszym sposobem będzie podpisanie wniosku przez Profil Zaufany. Tu mamy pewien haczyk-jeśli zaczniemy wypełniać wniosek korzystając z opcji: ?Wypełnij wniosek przez internet? ( tak jak przy wniosku anonimowym) nie unikniemy wizyty w urzędzie. Aby skorzystać z podpisu przez Profil Zaufany, a tym samym uniknąć wizyty w urzędzie należy wejść na stronę CEIDG i kliknąć w opcję: ?Załóż konto?, tam należy wybrać sposób potwierdzenia tożsamości Profil Zaufany ePUAP.

 ePUAP jest wielofunkcyjnym serwisem służącym do załatwiania różnych spraw urzędowych, nie wychodząc z domu. Jest to olbrzymi krok w kierunku informatyzacji usług administracyjnych. Jesteśmy jeszcze na początku tej drogi, niektórzy z nas słusznie już zauważyli, że niektórych spraw nie załatwimy on-line, ale wszystko idzie ku lepszemu.

Podsumowując, nie bójmy się korzystać z opisanych powyżej udogodnień, jest to naprawdę duża oszczędność czasu ? nie marnujmy go:)