Otwierasz firmę? zobacz kto przyjdzie Cię oszukać – szantaż w sprawie GIODO

Od końca marca osoby podające się za stowarzyszenie ?Bądźmy Legalni?, (które nie jest zarejestrowane w KRS, nie ma do niego danych kontaktowych a strona www jest zarejestrowana na osobę fizyczną z ukrytymi danymi abonenta) wysyła mailing do operatorów stron firmowych szantażując donosem do GIODO w przypadku niezarejestrowania strony www, co według autorów szantażu ma przynieść karę do 200 tys zł.

Fragment treści:

W związku z powyższym Stowarzyszenie “Bądźmy Legalni” wzywa Państwa do dokonania stosownej rejestracji zbioru danych osobowych wraz z uzupełnieniem niezbędnej i wymagalnej dokumentacji w terminie 3 dni.

W przypadku braku rejestracji zmuszeni będziemy do złożenia doniesienia o popełnieniu przestępstwa oraz zawiadomienia o wszczęcie procedury kontrolnej GIODO.

Mailing zawiera też dane kontaktowe do 4 firm, które w takiej rejestracji mogą odpłatnie pomóc 🙂  Co ciekawe, 3 z nich już wydały oświadczenia o bezpodstawnym wykorzystaniu ich wizerunku przez ?stowarzyszenie?. Także na stronach GIODO widnieje stosowne ostrzeżenie z zaleceniem niepodejmowania żadnych kroków.

Krótki artykuł z analizą pisma znajdą Państwo tutaj:

http://e-ochronadanych.pl/stowarzyszenie-badzmy-legalni-rejestracja-stron-giodo/

Dlaczego tak się dzieje?

Otwierając firmę tracimy przywileje konsumenta, musimy zatem bardziej uważać na to co podpisujemy, bo nie korzystamy z ochrony np ustawy o prawach konsumenta, czy pro-konsumenckich zapisów innych ustaw, Kodeksu Cywilnego itp. Taką sytuację wykorzystują oszuści chcący zarobić dobrej woli młodych przedsiębiorców chcących prowadzić firmę zgodnie z prawem.

W ten sam sposób działają np. fałszywe rejestry firm albo znaków towarowych, które de facto swoją ofertę handlową ubierają w formę urzędowego wezwania albo nakazu zapłaty.