Czy optymizm pomaga w prowadzeniu biznesu?

Pozytywne nastawienie do życia pomaga zachować dobre zdrowie, pomaga w radzeniu sobie z kryzysami, ułatwia radzenie sobie z wyzwaniami. Optymizm można rozwijać, można się go też nauczyć.

W jaki sposób optymizm może on pomóc w karierze zawodowej?

Statystyki wskazują, że połowa startupów upada w pierwszym roku działalności. Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga nieustannej gotowości do podejmowania ryzyka, wiąże się z dużym napięciem, radzeniem sobie z przeciwnościami i przezwyciężaniem kryzysów. Okazuje się, że osoby prowadzące działalność gospodarczą cechują się wyższym poziomem optymizmu i wiarą w sukces niż ci, którzy są pracownikami jakiejś firmy lub organizacji. Właściciele firm bardziej niż pracownicy cenią też niematerialne korzyści, które wiążą się z działalnością w biznesie: satysfakcję osobistą i zawodową, poczucie realizacji celów.

Optymizm właściciela przedsiębiorstwa może wpływać na sposób prowadzenia przez niego działalności i zwiększać szanse na finansowy sukces. Optymizm wspiera kreatywne myślenie i powstawanie nowych pomysłów. Osoby, które cechuje wysoki poziom optymizmu często odsuwają od siebie negatywne myśli. Postrzeganie rzeczywistości i przyszłości w pozytywnych barwach pomaga w rozwijaniu idei i pomysłów.  Optymizm sprzyja także działaniu. Osoba z wyższym poziomem optymizmu postrzega przyszłość w jasnych barwach. Prowadząc biznes, takie osoby stając w obliczu wyzwania rzadziej i krócej się wahają, chętniej podejmując działanie.

Optymizm pomaga utrzymywać kierunek i sprzyja wytrwałości. Optymiści są bardziej pewni siebie i wytrwali . Podejmując ważne decyzje, mierząc się z wyzwaniami w obszarze zawodowym osoby optymistycznie nastawione do życia mają większą determinację w realizowaniu wyznaczonych celów. Optymizm pomaga w radzeniu sobie z niepowodzeniem osoby pozytywnie nastawione do życia łatwiej radzą sobie z porażką i widzą więcej pozytywnych skutków niepowodzenia. Potrafią przekuć porażkę na wnioski i naukę na przyszłość.

 

 

Na podstawie artykułu D. Abramowicz na portalu parkpsychologii.