Mała czy pełna księgowość – co wybrać?

Jeżeli otwierasz firmę, jednym z Twoich obowiązków będzie prowadzenie ewidencji operacji gospodarczych. Kontroli swoich finansów możesz dokonywać w ramach pełnej lub uproszczonej księgowości. Sprawdź, które rozwiązanie będzie odpowiednie dla Ciebie i Twojego przedsiębiorstwa.

Księgowość dla małych firm, czyli uproszczona księgowość

Uproszczona księgowość, czyli tzw. mała księgowość, jest przeznaczona dla niewielkich firm – mogą ją prowadzić zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółki – jawne osób fizycznych, cywilne osób fizycznych, a także partnerskie.

Księga przychodów i rozchodów (KPiR)

Jeżeli Twój przychód nie przekracza 2 mln euro, wystarczy, że rozliczysz się z fiskusem na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Uproszczona księgowość prowadzona w formie KPiR jest bardzo chętnie wybierana przez przedsiębiorców – w tym wypadku możliwe są dwie formy opodatkowania. Pierwsza z nich opiera się na zasadach ogólnych z podatkiem wynoszącym 18% lub 32%, w zależności od osiągniętego dochodu. Drugą opcją jest rozliczanie się według stawki podatku liniowego, który bez względu na wysokość uzyskanych dochodów wynosi 19%. Z tego powodu podatek liniowy jest bardziej opłacalny dla przedsiębiorstw, które odnotowują wysokie wpływy. Należy jednak pamiętać, że z tej formy opodatkowania nie mogą korzystać przedsiębiorstwa prowadzące działalność rolniczą.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jeżeli zamierzasz prowadzić działalność gospodarczą w branży np. budowlanej, będziesz mógł skorzystać z ryczałtu i płacić ustaloną stawkę podatku, np. 3%, 5% lub 17%. Jest to korzystna forma rozliczania się z fiskusem, ponieważ nie wymaga ona uwzględnienia kosztów – podstawą do opodatkowania jest wyłącznie przychód. Przy prowadzeniu działalności, która opodatkowana jest na różne stawki, należy jednak pamiętać, by wyróżnić te różnice w ewidencji przychodów.

Karta podatkowa

W przypadku tej formy opodatkowania podatku nie wylicza się od dochodu czy przychodu. Ta forma rozliczeń polega na płaceniu stałej stawki raz w miesiącu – jej wysokość określana jest przez naczelnika urzędu skarbowego. Przy ustalaniu podatku urzędnicy biorą pod uwagę m.in. rodzaj i zakres prowadzonej działalności, liczbę pracowników, a także liczbę mieszkańców miejscowości, w której mieści się firma. Z tego względu korzystanie z karty podatkowej jest najbardziej opłacalne dla firm, których zatrudnienie jest niewielkie.

Kiedy firma musi prowadzić pełną księgowość?

Pełna księgowość to rozbudowana, bardziej szczegółowa ewidencja operacji gospodarczych, która wymaga prowadzenia księgi rachunkowej, czyli rejestrowania zarówno przychodów, jak i kosztów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami taka księgowość jest obowiązkowa dla:

  • spółek kapitałowych prawa handlowego, czyli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych,
  • spółek osobowych prawa handlowego, czyli spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych,
  • przedsiębiorców, którzy ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych osiągnęli przychód netto w kwocie przekraczającej 2 mln euro.

Co ważne, każda osoba zakładająca firmę może samodzielnie podjąć decyzję o wyborze formy prowadzenia księgowości. Jeżeli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, ale z pewnych względów chcesz prowadzić pełną księgowość, to z formalnego punktu widzenia nie ma ku temu żadnych przeszkód. Wystarczy, że zadeklarujesz prowadzenie pełnej księgowości podczas rejestracji firmy.

Co wybrać – księgowość uproszczoną czy pełną?

Jeżeli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, to uproszczona księgowość będzie dobrym rozwiązaniem. Kilka form opodatkowania pozwoli Ci wybrać tę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Co więcej, jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, za niewielką opłatą będziesz mógł skorzystać z pomocy ekspertów.

Jednak dzięki temu, że w skład ksiąg rachunkowych wchodzą bardziej szczegółowe dokumenty, a przedsiębiorca musi sporządzać sprawozdania finansowe, możliwa jest dokładna ocena sytuacji finansowej firmy. Właściciele otrzymują szansę dokładnego monitorowania zachodzących zmian i uzyskania wskaźników, które mogą okazać się pomocne w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania firmą.

Ile kosztuje prowadzenie pełnej, a ile uproszczonej księgowości? Cena zależy zazwyczaj od ilości dokumentów. W OmniOffice proponujemy naszym Klientom kompleksową obsługę księgową, dopasowaną do indywidualnych wymagań – zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą.