Jakie biuro wybrać dla kancelarii prawnej?

Jak Cię widzą, tak Ci płacą. To utarte powiedzenie ma w sobie wiele prawdy, szczególnie w branżach, w których prestiż i pierwsze wrażenie mają bardzo duże znaczenie dla budowania zaufania między firmą a klientem. Tak jest między innymi w zawodzie prawnika. Jeśli szukasz właściwej lokalizacji dla Twojej kancelarii prawnej, przeczytaj nasz krótki poradnik.

Biuro wirtualne czy stacjonarne?

Zawód prawnika jest zawodem elitarnym. Lokalizacja biura i jego wygląd wpływają na wizerunek firmy w oczach odbiorców. Stąd kancelaria nie powinna mieścić się w bloku z wielkiej płyty, w budynkach usługowych rodem z PRL-u, czy w ciasnych lokalach, które na pierwszy rzut oka wyglądają na stworzone dla hipsterskiego wege baru. W takich miejscach wiarygodność i zaufanie klientów automatycznie spada — jeszcze nie mieli okazji nas poznać, a już mają wyrobione na nasz temat zdanie, które bardzo trudno będzie poprawić. Jak tego uniknąć? Najlepiej zdecydować się na wynajem stacjonarnego biura w zadbanym budynku i dobrej lokalizacji w centrum miasta. Biuro stacjonarne ma bardzo istotną przewagę — nie będziemy mieć problemów z rozpoznaniem i wiarygodnością firmy w oczach urzędów i organów podatkowych. Rejestracja wielu firm pod jednym adresem jest niezwykle ryzykowna. Zarejestrowane firmy są później dokładnie weryfikowane pod kątem wiarygodności, realności i intencji założenia. Stąd proces rejestracji jest bardzo długotrwały, a firma narażona jest na częstsze kontrole skarbowe.

Także z perspektywy komfortu pracy stacjonarne biuro ma przewagę nad wirtualnym. O ile wiele rzeczy możemy zrobić we własnym mieszkaniu lub w kawiarni, o tyle przestrzeń na spotkania z klientem, które są bardzo istotną częścią pracy prawnika, musi być odpowiednio przygotowana, dogodna dla klienta i sprzyjająca rozmowie, uważności i koncentracji.

Kancelaria prawna — wygląd biura ma znaczenie

Zacznijmy od wyglądu zewnętrznego budynku, w jakim ma mieścić się kancelaria. Biuro w kamienicy kojarzy się z większym prestiżem. I rzeczywiście: odnowione kamienice są wciąż najchętniej wybieranymi lokalizacjami dla branży prawniczej. Jednak budynki, które niejednokrotnie mają ponad sto lat, bywają drogie w utrzymaniu czy ogrzaniu, często też pozbawione są wind. Dlatego dobrą alternatywą są biurowce, które coraz częściej wybiera się jako siedzibę kancelarii prawnych. Mają komfortową i zaprojektowaną zgodnie z najnowszymi standardami przestrzeń, znajdują się w dogodnych lokalizacjach, oferują miejsca parkingowe dla partnerów i klientów.

Jaki natomiast jest najkorzystniejszy układ wewnętrzny biura? To zależy od składu osobowego kancelarii i preferencji pracowników. Główni partnerzy kancelarii prawnych zazwyczaj chcą pracować w jednoosobowych biurach — ze względu na poufną treść rozmów, negocjacji i danych, ale także z uwagi na potrzebę koncentracji i skupienia na pracy. A to tylko kilka zalet tego rozwiązania.

Przygotowaliśmy symulację układu biura dla około 10-osobowej kancelarii prawnej. Wszystkie przestrzenie są indywidualne, bez współdzielenia z innymi firmami. Biuro składa się z: 2-3 indywidualnych biur dla partnerów, przestrzeni otwartej dla kilku pracowników, recepcji, sali narad, kuchni z jadalnią, toalety oraz kilku miejsc parkingowych.

Najlepsza lokalizacja dla kancelarii prawnej

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej wynająć przestrzeń dla swojej kancelarii? Odpowiedź jest właściwie tylko jedna: to zależy od potrzeb Twoich klientów! Są dwie możliwości: centrum miasta i poza śródmieściem. Centrum automatycznie kojarzy się z wyższym prestiżem. Pomijając aspekt wizerunkowy, jest bardziej praktyczne. Dojazd do niego jest łatwy zarówno dla klientów, jak i pracowników. W Warszawie jedną z najlepszych lokalizacji na kancelarię prawną jest Śródmieście. Omni Office może pochwalić się komfortowymi biurami do wynajęcia przy ulicy Marszałkowskiej 111. Jeśli szukasz biura do wynajęcia w Warszawie, sprawdź naszą ofertę w pełni wyposażonych biur w atrakcyjnej cenie. Istnieją jednak pewne wady takiego rozwiązania. Miejsc parkingowych jest niewiele, a często też trzeba za nie płacić. Zaletą biura na obrzeżach miasta jest więc to, że łatwiej znaleźć miejsce parkingowe. Dlatego, zanim ostatecznie zdecydujemy się na konkretną lokalizację, warto dobrze przyjrzeć się, gdzie są nasi klienci i główni kontrahenci, a gdzie konkurencja. Tylko po dokładnej analizie zwiększymy nasze szanse na wybór korzystnej dla nas i naszych klientów lokalizacji.