Jak założyć własną firmę?

Uznałeś, że czas najwyższy zacząć pracować na własny rachunek? Jeżeli powiedziałeś “zakładam własną działalność gospodarczą”, to stworzenie biznesplanu to nie wszystko, co Cię czeka – rejestracja działalności gospodarczej pociąga za sobą wiele decyzji. Dowiedz się, jak krok po kroku założyć własną firmę.

Krok pierwszy – forma prowadzenia działalności gospodarczej

Zakładanie własnej działalności gospodarczej oznacza, że będziesz musiał wybrać formę prowadzenia działalności gospodarczej. Możliwości jest wiele – możesz zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę, np. z ograniczoną odpowiedzialnością, jawną, komandytową lub akcyjną. W Polsce najpopularniejsze formy prowadzenia działalności gospodarczej to dwie pierwsze.

Wybierając jednoosobową działalność gospodarczą, za wszystkie zobowiązania będziesz odpowiadał osobiście całym swoim majątkiem. Jedyną osobą upoważnioną do reprezentowania Twojej firmy będziesz Ty, również Ty będziesz mógł zawierać umowy np. z dostawcami. Założenie takiej firmy ma też plusy – nie wiąże się z wysokimi kosztami, a dodatkowo nie jest czasochłonne.

Do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością potrzebny jest kapitał zakładowy (minimalna wartość kapitału wynosi 5 tys. zł). Spółkę możesz założyć zarówno w sposób tradycyjny (w kancelarii notarialnej), jak i online. W przypadku tej formy prowadzenia działalności gospodarczej inaczej wygląda też kwestia odpowiedzialności za zobowiązania. Ponieważ spółka jest osobą prawną, samodzielnie odpowiada za swoje zobowiązania. Zarząd może zaś odpowiadać za długi.

Krok drugi – wybór formy opodatkowania

Otworzenie firmy wiąże się z koniecznością regularnego rozliczania się z fiskusem. Jeżeli zdecydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą, będziesz odprowadzał podatek od osób fizycznych (PIT), a gdy założysz spółkę, będziesz podatnikiem CIT. W przypadku podatku PIT, prowadzona przez Ciebie działalność może być opodatkowana:

  • na zasadach ogólnych (wówczas będzie Cię obowiązywać skala podatkowa 18 i 32 proc.),
  • podatkiem 19 proc. (tzw. podatek liniowy),
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartą podatkową.

Każdy sposób opodatkowania ma swoje zalety i wady. Jeżeli nie masz wiedzy w tym zakresie, najlepiej zrobisz, korzystając z pomocy specjalistów – profesjonalnego biura rachunkowego, którego pracownicy pomogą Ci w wyborze formy opodatkowania, a następnie poprowadzą księgi rachunkowe.

Krok trzeci – nazwa firmy i przedmiot jej działania (PKD)

Założenie firmy wiąże się z nadaniem jej nazwy. W tym zakresie nie będziesz miał całkowitej dowolności. Przykładowo, gdy zdecydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą, w nazwie firmy będą musiały znaleźć się Twoje imię i nazwisko. Spółki prowadzące działalność w obszarze finansowym nie mogą w nazwie używać np. słowa „bank”, jeżeli nie spełnią dodatkowych wymagań.

Każda firma ma zakres działalności. Przy rejestracji firmy będziesz musiał go podać, wskazując prawidłowe kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Ponieważ ten punkt sprawia kłopot wielu przedsiębiorcom, na rządowej stronie internetowej biznes.gov.pl została zamieszczona wyszukiwarka kodów PKD, która ułatwia wybór prawidłowych kodów.

Krok czwarty – siedziba i miejsce prowadzenia firmy

Przy rejestracji czy to jednoosobowej działalności gospodarczej, czy też spółki będziesz musiał podać adres siedziby. Nie ma przeszkód, aby zarejestrować firmę w miejscu zamieszkania. Jeżeli zależy Ci na prestiżowym adresie, rozwiązaniem będzie wynajem adresu do rejestracji działalności gospodarczej od wirtualnego biura. OmniOffice oferuje aż trzy wirtualne adresy w Warszawie.

Jeżeli zamierzasz prowadzić działalność usługową, ale w mieszkaniu nie masz odpowiednich warunków, rozwiązaniem będzie wynajem biurka w biurze coworkingowym. W OmniOffice biurko możesz wynająć na godziny lub na cały miesiąc.

Krok piąty – rachunek bankowy

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, nie musisz zakładać dodatkowego rachunku bankowego. Taki jednak przyda Ci się, jeżeli chcesz oddzielić wydatki firmowe od osobistych. Wielu przedsiębiorców chwali sobie takie rozwiązanie za większą kontrolę nad budżetem zarówno firmowym, jak i domowym.

Wybierając rachunek bankowy, zwróć uwagę zarówno na koszty, jak i dodatkowe usługi oferowane w jego ramach. Niektóre banki proponują np. dostęp do programu pozwalającego wystawiać faktury lub atrakcyjne warunki faktoringu.

Własna firma w Polsce – o czym pamiętać?

Jeżeli zastanawiałeś się, jak otworzyć własną firmę, to już wiesz, jakie kroki Cię czekają – własna działalność gospodarcza jest w Twoim zasięgu, bo formalności są bardzo uproszczone. Pamiętaj, że jeżeli dotychczas nie prowadziłeś jednoosobowej działalności gospodarczej, masz prawo skorzystać z preferencyjnych stawek ZUS.

Firmy nie musisz zakładać wówczas, gdy prowadzisz jedynie drobną działalność – wówczas możesz skorzystać z przepisów o tzw. działalności nierejestrowanej. Taką możliwość wprowadziła obowiązująca od końca kwietnia 2018 r. Konstytucja Biznesu.