Jak przygotować biuro na upały?

Wysokie temperatury powietrza bywają wyjątkowo uciążliwe. Pracownicy podczas upałów mogą skarżyć się na dolegliwości związane z obniżonym samopoczuciem. Będzie miało to negatywny wpływ na morale i wydajność wykonywanych zadań, co odbije się na efektywności i jakości usług. Biura klimatyzowane powinny być standardem, lecz w dalszym ciągu mikrobiznesy i średniej wielkości firmy nie zawsze mają możliwość montażu rozbudowanych układów. Ratunkiem może jednak okazać się inwestycja w urządzenia wolnostojące.

Chociaż lato kojarzy się raczej z wakacjami, urlopem i spędzaniem wolnego czasu na świeżym powietrzu, nie powinniśmy zapominać o obowiązkach służbowych. Przystosowanie biura do trudnych warunków pracy leży po stronie pracodawcy, który musi zapewnić swoim podwładnym komfortowe i bezpieczne stanowisko. Jak to zrobić?

Klimatyzacja to nie wszystko

Chociaż klimatyzacja w biurze to definitywna podstawa, czasem może okazać się ona zbyt mało wydajna. Nie wszystkie nieruchomości przystosowane są do tego, by montować w nich systemy nawiewów sufitowych. Klimatyzatory natomiast działają w sposób punktowy. Oznacza to, że najzimniej będzie osobom znajdującym się najbliżej urządzenia, natomiast pracownicy po drugiej stronie biura, mogą nie czuć większej różnicy. Zarówno w przypadku klimatyzatorów podwieszanych, jak i wolnostojących, problem można rozwiązać przy pomocy wiatraków. Pomogą w cyrkulacji powietrza i rozprowadzeniu chłodnego powietrza po całym pomieszczeniu. Oprócz tego w pokojach biurowych powinien znaleźć się oczyszczacz (z wymienionymi wkładami na nowe) i nawilżacz powietrza.

Jak ustawić temperaturę? Często ciężko dojść do zgody. Jednak biorąc pod uwagę współpracowników, trzeba znaleźć tzw. „złoty środek”. Gdy na zewnątrz panuje upał, ustawienie klimatyzacji na poziomie 16-18 stopni Celsjusza, niekoniecznie będzie dobrym pomysłem. Zbyt duża różnica może skutkować szokiem termicznym dla organizmu, co zaowocuje osłabieniem i w efekcie infekcją lub przeziębieniem.

Klimatyzacja w biurze powinna być regularnie serwisowana i czyszczona przez wyspecjalizowanych pracowników. W urządzeniach i układach klimatyzacyjnych gromadzi się poza sezonem ogromna ilość bakterii i grzybów. Wilgotne i chłodne środowisko sprzyja ich rozmnażaniu, więc koniecznie należy pozbyć się ich przed kolejnym latem.

Jeżeli nie jesteś w stanie zapewnić swoim pracownikom odpowiednich warunków w letnie popołudnia, a planujesz konferencję lub szkolenie, warto wykorzystać do tego klimatyzowane sale konferencyjne. Są to profesjonalnie przystosowane obiekty, które zagwarantują komfort wszystkim uczestnikom spotkania. Wyposażono je w urządzenia multimedialne, stoły, fotele, klimatyzację i internet, dzięki czemu spełnią wszystkie oczekiwania.

Dodatkowe wsparcie dla Twoich sprzętów

Mimo że pracownicy są najważniejszym składnikiem firmy, nie można zapominać o sprzęcie elektronicznym, który jest zazwyczaj podstawowym narzędziem pracy. Komputery i zaawansowane technologicznie urządzenia również źle znoszą wysokie temperatury powietrza, a praca w upale może oznaczać dla nich poważną awarię.

Chociaż zaawansowany sprzęt prawdopodobnie posiada system chłodzenia, podczas letnich temperatur może okazać się on zbyt mało wydajny. Chcąc zabezpieczyć komputery mobilne (laptopy, notebooki, ultrabooki), koniecznie należy wyposażyć stanowiska pracy w podkładki chłodzące. Dodatkowa wentylacja obniży temperaturę podzespołów, minimalizując tym samym ryzyko awarii.

Każde biuro powinno posiadać serwerownie, gdzie znajdować się będzie większość sprzętu biurowego i urządzeń odpowiedzialnych za sieć wewnętrzną. W takich pomieszczeniach stale musi pracować klimatyzacja, ustawiona na najniższym poziomie (16-18 stopni Celsjusza).

Praca w upał a obowiązki pracodawcy

Chyba nie trzeba nikomu przypominać, jak niebezpieczna jest praca w upały. BHP (Bezpieczeństwo i Higiena Pracy) określa konkretne zasady udostępnienia pracownikom wody pitnej lub napojów. Zgodnie z § 112 rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w typowych, normalnych warunkach pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wodę zdatną do picia. Źródło wody powinno znajdować się w maksymalnej odległości 75 m od stanowiska pracy.

Warto zaznaczyć jednak, że § 113 ust. 1 i 2 ogólnych przepisów BHP wskazuje, że czerpanie wody powinno odbywać tylko z zaworów czerpalnych (kranów). Jeśli jednak woda nie spełnia kryteriów higieniczno-sanitarnych, pracodawca musi dostarczyć odpowiednią ilość napojów. Świetnym i uniwersalnym wyborem będzie dystrybutor wody pitnej.

Przygotowując biuro na upały, trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze jesteśmyw stanie zapewnić klimatyzator w każdym pomieszczeniu. Dlatego też warto wyposazyć się w wiatraki i umieścić je we wszystkich miesjach, do których nie dochodzi chłodne powietrze, a upał mocno daje się we znaki. Jeśli natomiast nie posiadasz swojego biura i potrzebujesz go jedynie raz na jakiś czas, skorzystaj z naszej oferty i zaproś swoich klientów do w pełni przystosowanego do upałów pomieszczenia.