Home office – czyli jak zorganizować sobie pracę we własnym domu?

Pandemia koronawirusa, z którą obecnie mierzy się niemalże cały świat, sprawiła, że wielu pracowników przeniosło się wraz ze swoimi obowiązkami do domowego zacisza. Rozwiązanie to wbrew pozorom wcale nie musi oznaczać trudności w skupieniu się. Praca zdalna ma wiele zalet, jednak aby była produktywna oraz przynosiła oczekiwane rezultaty, warto zadbać o swoją przestrzeń. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Praca z domu – jak znaleźć idealne miejsce?

Praca na zasadzie home office to dla wielu z nas przywilej, o którym dotychczas jedynie marzyliśmy. Jednak wysokie ryzyko zarażenia się koronawirusem sprawiło, że wiele osób ma okazję przekonać się, jak wygląda praca zdalna. Aby jednak uniknąć zbędnego rozproszenia oraz niskiej produktywności, warto dobrze zaplanować sobie harmonogram dnia, a także sprawdzić, gdzie najlepiej nam się pracuje. Swoją przestrzeń domową niejednokrotnie dzielimy z innymi domownikami oraz dziećmi, dlatego warto wygospodarować dla siebie wygodny kąt. Miejsce to może, choć wcale nie musi oznaczać ergonomicznego biurka. Jeśli pracujesz na laptopie, z powodzeniem możesz rozsiąść się na wygodnej kanapie. Wiele bardziej doświadczonych osób ostrzega jednak, że takie rozwiązanie nie sprzyja wysokiej produktywności.

Praca z domu znacznie lepiej będzie nam szła przy stole lub biurku, które przy odrobinie pomysłowości może stać się funkcjonalnym meblem w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, a nawet w kuchni. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, w których nie możemy pozwolić sobie na własny gabinet. Nie warto więc rezygnować z wygodnego miejsca do pracy, kiedy biurko może też pełnić funkcję stolika kawowego lub nocnego, a także blatu do zabawy lub nauki dla dzieci. Niewielkie biurko z powodzeniem zmieścisz również w kącie pokoju, pod schodami albo we wnęce, która do tej pory nie została zagospodarowana.

Idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują zmiany otoczenia podczas pracy stanowi natomiast mobilne biurko na kółkach. Meble tego typu bez problemu przesuniesz, gdziekolwiek zechcesz. Jeśli dysponujesz ogrodem, a za oknem jest piękna pogoda, możesz wystawić je również do ogrodu. Bez względu na wybór miejsca do pracy, warto pamiętać, że pomimo pandemii koronawirusa wciąż możesz wykorzystać biuro wirtualne. Rozwiązanie to znacznie zwiększa komfort pracy, kiedy w domu panuje zamieszanie i ciężko jest zadbać w pełni o swoje interesy. Biura wirtualne pomogą Ci się odnaleźć w tym niełatwym dla nas wszystkich czasie.

Praca w trybie home office – nie izoluj się!

Wśród wielu osób utarło się przekonanie, że praca w trybie home office wymaga osobnego pomieszczenia, w którym będą panowały ciche i spokojne warunki. Tymczasem nie każdy zawód do wykonywania swoich codziennych obowiązków wymaga pełnej ciszy. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to wcale nie musisz izolować się od reszty domowników. Wielu z nas jest przyzwyczajonych do pracy na open space, gdzie każdego dnia słyszymy jednocześnie wiele rozmów. Rozwiązaniem może więc okazać się spokojna muzyka i słuchawki na uszy.

Jeśli jednak w swojej pracy potrzebujesz więcej spokoju, to home office możesz zorganizować w czasie, kiedy pozostali domownicy są zajęci innymi obowiązkami. Do pracy możesz usiąść więc kiedy dzieci mają swoje lekcje on-line lub odrabiają zadania domowe albo kiedy ustalisz z partnerem, czy partnerką, że zajmie się maluchami. Doskonałym rozwiązaniem dla wielu osób jest również zorganizowanie sobie wspólnego miejsca do pracy, gdy przy jednym stole każdy zajmuje się swoimi obowiązkami. Pamiętaj, że praca zdalna to doskonały okres, aby wreszcie spędzić ze sobą więcej czasu. Nie warto więc zamykać się we własnych czterech ścianach.

Praca zdalna – zadbaj o detale, by czuć się dobrze

Aby praca z domu była owocna, a codzienne obowiązki wykonywane z właściwą rzetelnością, warto zadbać też o kilka detali, które są ważne dla zachowania higieny psychicznej. Istotną rzeczą jest regularne robienie sobie krótkich przerw i wietrzenie w pomieszczeniu, w którym wykonujemy swoje obowiązki. W tym czasie możesz zrobić kilka ćwiczeń na rozruszanie, zjeść posiłek lub porozmawiać z najbliższymi.

Ważne jest również takie przygotowanie swojego miejsca do pracy, aby nie rozpraszało naszej uwagi. Na ścianie nie powinno więc być krzykliwych kolorów lub plakatów, a włączony telewizor to poważne zagrożenie dla Twojej produktywności. Zamiast tego w pobliżu zgromadź swoje domowe rośliny. Zdaniem naukowców ich obecność pomaga się odprężyć, a przeniesienie na nie zmęczonego wzroku z ekranu komputera pozwala odpocząć oczom. Pamiętaj też, aby dbać o porządek na swoim miejscu pracy. Wymieszane dokumenty, teczki i segregatory niepotrzebnie irytują, a dodatkowo przez nieuwagę mogą zostać zniszczone przez zalanie kawą, zabawę dzieci lub sprzątanie w pośpiechu. Zadbaj o swoje otoczenie, a praca z pewnością przyniesie Ci jeszcze więcej satysfakcji!