Gdzie chcą pracować Milenialsi?

Nowe technologie i dynamiczny rozwój branż kreatywnych w ostatnich latach nie do poznania odmieniły rynek i kulturę pracy. Od wykonywania obowiązków w sztywnych godzinach w biurze do elastycznego czasu pracy z domu – to zmiana, którą najłatwiej zaobserwować. Spory wpływ na te przeobrażenia mieli także pracownicy, a zwłaszcza coraz szerzej wchodzący na rynek pracy przedstawiciele pokolenia Milenium. Szacuje się, że w 2025 roku Milenialsi zdominują rynek pracy i będą stanowić 75% wszystkich zatrudnionych. Czego oczekują od miejsca pracy i gdzie chcą pracować?

Kim są Milenialsi?

Pokolenie Milenium, zwane także pokoleniem Y, to osoby urodzone w latach 80. i 90. ubiegłego stulecia. Milenialsi wychowywali się w czasach gospodarki wolnorynkowej, rozwoju nowych technologii i rzeczywistości cyfrowej. Dobrze radzą sobie w „globalnej wiosce” – dzięki Internetowi mają kontakty na całym świecie, są aktywni i w każdej dziedzinie życia korzystają z mediów cyfrowych oraz z nowych technologii. Są dobrze wykształceni, stawiają na własny rozwój, cechuje ich niezależność, duża pewność siebie, mobilność i aktywność w social mediach. Cenią nowinki techniczne, komunikują się szybko i mają dużą łatwość w poszukiwaniu informacji.

nowoczesne biuro

Czego Milenialsi oczekują w pracy?

Milenialsi nie przywiązują dużej wagi do stabilnej pracy. Szukają balansu między życiem zawodowym a prywatnym. Nie wiążą się na całe życie z jednym pracodawcą, nie odpowiadają im sztywne godziny pracy, długie dojazdy, wyraźna hierarchia wewnątrz firmy i dystans między nimi a przełożonymi. To powoduje, że mają inne oczekiwania na rynku pracy niż poprzednie pokolenia. Cenią elastyczne godziny i sposób pracy, możliwość rozwoju, otwartą komunikację i partnerskie relacje z pracodawcą. Słowem: wolność i elastyczność to motto pokolenia Milenium. Nie dziwi, że te oczekiwania przekładają się także na kierunki w projektowaniu przestrzeni biurowych. Firmy, którym zależy na pozyskaniu najlepszych pracowników, dopasowują swoje działania i miejsce pracy do potrzeb grupy już szturmem zdobywającej rynek pracy. Nic dziwnego, w końcu atrakcyjne biuro to bardzo dobre narzędzie w pozyskaniu pracownika, na którym firmom nam zależy najbardziej.

designerski wystrój biura

Nowoczesne i designerskie biuro dla Milenialsa

Nowoczesne technologie spowodowały, że obecnie nie trzeba już spędzać w biurze standardowych 8 godzin w sztywno ustalonych porach. Właściwie, aby pracować efektywnie, wystarczy już tylko laptop lub smartfon z dostępem do Internetu. Stąd tradycyjne stanowiska pracy, czyli biura przypisane do konkretnych osób, nie są już tak potrzebne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. W firmie, w której jest spora rotacja, a część osób nie spędza 40 godzin tygodniowo przy swoim biurku, świetnie sprawdzą się stanowiska typu hot-desk lub przestrzeń coworkingowa. Idealnie, jeśli stanowiska będą różnorodne – pracownik będzie miał możliwość pracy na stojąco, na piłce czy w designerskim fotelu, strefie ciszy lub w firmowej kawiarni.

spotkanie w biurze - ludzie przy stole

Milenialsi cenią sobie nowoczesne i kreatywne przestrzenie. Biuro, które ma odpowiadać ich potrzebom, nie może pamiętać poprzedniej epoki, nie może być też tzw. typową przestrzenią biurową, nudną i bez wyrazu a do tego wyposażoną w najtańsze rozwiązania w kwestii umeblowania czy sprzętu. Dlatego, jeśli chcesz przyciągnąć Milenialsów do swojej firmy, postaw na dobry design i funkcjonalne projektowanie. Zamknięte gabinety ani ogromne openspace’y nie będą dla nich atrakcyjną przestrzenią pracy. Najlepszą opcją są powierzchnie złożone z kilku przenikających się przestrzeni o różnych funkcjonalnościach, zaaranżowane tak, by zapewnić zarówno możliwość skupienia i pracy w ciszy, jak i pracy w zespole. Są to na przykład otwarte przestrzenie pracy zespołowej umożliwiające łatwą i szybką komunikację, pokoje ciszy, budki wyciszające do rozmów telefonicznych, sale konferencyjne, wygodne sofy i kanapy, które umożliwiają bardziej swobodny styl pracy. Częstym rozwiązaniem jest również brak podziału przestrzeni według hierarchii. I tak szefowie i podwładni różnego stopnia pracują razem w jednej przestrzeni.

mężczyzna grający w bilard

Miejsce relaksu

Projektując biura dla Milenialsów, nie wolno pominąć strefy relaksu. Coraz większą popularność zdobywają miejsca na drzemkę, konsole do gry, sprzęt fitness czy piłkarzyki i bilard, które pozwolą pracownikom na chwilę odciąć się od obowiązków. Relaksujące działanie mają także rośliny, coraz częściej pojawiające się w biurach. Nie można też zapomnieć o dobrze wyposażonej kuchni z przestrzenią jadalną lub barze z ciekawym, zróżnicowanym menu.

To kilka naszych sugestii, które warto wziąć pod uwagę przy aranżowaniu biura dla Milenialsów. Możesz też skorzystać z gotowych rozwiązań. Sprawdź nasze nowoczesne biura do wynajęcia w Warszawie.