Dlaczego coworking? Opowiadamy, na czym to polega

Pracujesz zdalnie? Jeżeli masz w mieszkaniu wydzielony kącik lub pokój do pracy, z pewnością nie narzekasz. Gorzej, gdy w ciągu dnia pozostali domownicy rozpraszają Twoją uwagę. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się coworking. Sprawdź, na czym on polega.

Czym jest coworking?

W ostatnich latach praca zdalna cieszy się coraz większą popularnością. Wiele firm dostrzega korzyści finansowe płynące z zatrudniania pracowników zdalnych. Jednocześnie komunikacja z osobami pracującymi poza siedzibą firmy nie stanowi problemu – istnieje wiele narzędzi, które ułatwiają pracę nad projektami.

Osoby pracujące zdalnie najczęściej urządzają kącik do pracy w zaciszu swojego domu. Ci, którzy nie mogą liczyć na komfortowe warunki w mieszkaniu, wybierają coworking. Tłumacząc z języka angielskiego, można powiedzieć, że coworking oznacza „wspólną pracę”. Na polskim rynku działają takie wspólne biura coworkingowe, które udostępniają biurka m.in. na godziny. W efekcie pracownik zdalny dzieli przestrzeń biurową z innymi ludźmi, przy czym każdy pracuje dla innej firmy.

Coworking – biurko (nie tylko) w open space

Jeszcze kilka lat temu, gdy coworking raczkował, pracownicy zdalni mogli jedynie wynająć jedno z wielu biurek stojących w jednym pomieszczeniu (tzw. open space, czyli otwarte biuro). Dziś oferta biur coworkingowych jest znacznie szersza – obok biurka, umowę wynajmu można podpisać również na oddzielny pokój z biurkiem, biurko ze sprzętem elektronicznym czy nawet pomieszczenia, w których pomieści się cała firma.

Współczesne biura coworkingowe zapewniają klientom znacznie więcej niż dostęp do biurka i internetu. Większość takich firm udostępnia klientom kuchnię lub pomieszczenie socjalne. W cenie można otrzymać także usługi wspierające: indywidualne konsultacje z prawnikiem lub doradcą podatkowym. Niektóre biura coworkingowe proponują także wynajem sal konferencyjnych i prowadzą wirtualne biura (np. udostępniają firmom prestiżowy adres do rejestracji).

Dlaczego popularność coworkingu rośnie?

Popularność coworkingu to efekt zmian, które mają miejsce na rynku pracy – liczba pracowników zdalnych rośnie z roku na rok. Mimo że praca z domu może wydawać się kuszącą propozycją, nie wszyscy się w niej odnajdują. Brak szefa i możliwość rozpoczęcia pracy w dowolnym momencie dnia może rozleniwiać. Wówczas już tylko krok od tego, aby mieć poważne kłopoty z wypełnianiem obowiązków zawodowych.

Coworking to sposób, dzięki któremu można utrzymać dotychczasowe nawyki – opuszczać mieszkanie rano i wracać do niego po zakończeniu pracy, oddzielając tym samym życie zawodowe od prywatnego. Wynajem biurka w systemie coworkingu to także ciekawe rozwiązanie z punktu widzenia osób, które mają małe dzieci lub dzielą mieszkanie z innymi domownikami, a to dlatego, że w przestrzeni coworkingowej panują warunki sprzyjające pracy.

Zapomnieć nie można też o aspekcie finansowym – wynajem biurka w biurze coworkingowym jest tańszym rozwiązaniem niż wynajem całego biura. Dodatkowym plusem jest fakt, że większość biur coworkingowych jest zlokalizowana w dobrze skomunikowanych częściach miastach.

Biura coworkingowe nie tylko w największych miastach Polski

Warszawa, Łódź, Gdańsk, Poznań, Kraków czy Wrocław – w każdym z wymienionych miast Polski działa co najmniej kilka biur coworkingowych. Jak jest w mniejszych miejscowościach? Okazuje się, że również tam osoby zainteresowane coworkingiem nie powinny narzekać – najczęściej można znaleźć co najmniej jedno takie biuro.

Tam, gdzie nie ma biur coworkingowych, częstą praktyką jest wynajem biura przez grupę osób i następnie podnajmowanie biurek kolejnym pracownikom zdalnym. Według ekspertów, którzy obserwują rozwój coworkingu w Polsce, w najbliższych latach rozmiar powierzchni przeznaczonej do wspólnej pracy wzrośnie.