Czym się kierować przy wyborze księgowego ?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o zmianie księgowego, najlepiej zrobić to na koniec roku kalendarzowego, ponieważ zamykany jest wtedy okres rozliczeniowy. Jeśli dopiero szukamy firmy lub osoby, która zajmie się naszymi finansami, dobrze jest wiedzieć na co należy zwracać uwagę czytając oferty firm rachunkowych.

Poniżej kilka rad.ksi

1. Pierwszym naszym zadaniem będzie sprawdzenie profesjonalizmu wybranej firmy księgowej. Nie będzie to łatwe, ponieważ od sierpnia 2014 roku do wykonywania zawodu księgowego, nie jest wymagany certyfikat poświadczający umiejętności księgowego. Warto jednak zaufać tym z certyfikatem?.

2. Błędy księgowego mogą narazić przedsiębiorcę na niepotrzebny stres, a nawet straty finansowe. To my, a nie księgowy ponosimy odpowiedzialność za wytknięte przez Urząd Skarbowy błędy, dlatego najlepiej sprawdźmy kwotę obowiązkowej polisy OC jaką posiada biuro rachunkowe.

3. Elastyczna praca biura rachunkowego jest ważnym elementem dobrej współpracy. Zapytajmy przyszłego księgowego o sposób dostarczania do niego dokumentów. Jeśli biuro rachunkowe wymaga abyśmy dostarczali dokumenty osobiście, a w dodatku do godziny 17 czyli wtedy kiedy my też pracujemy, warto poszukać bardziej zmodernizowanego systemu obsługi klientów.

4. Dobrze, jeśli uda nam się zasięgnąć opinii o potencjalnym biurze księgowym od jego obecnych użytkowników.

5. Oprogramowanie księgowo-podatkowe z jakiego korzysta biuro rachunkowe, świadczy o jakości świadczonych tam usług. Oprogramowanie musi być zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami. Jak wiadomo przepisy ciągle ulegają zmianie. Słabej jakości darmowe programy z jakich korzystają niektórzy księgowi, nie wróżą dobrze dla naszych finansów.