Co blokuje naszą kreatywność?

Przyszłość należy do kreatywnych ludzi dzięki nim odkrywamy to co nowe i rozwijamy innowacyjność. Kreatywny pracownik jest dla firmy tak samo ważny zasób, jak nowoczesnekreatywne myślenie technologie czy oprogramowanie. Mało kto zwraca uwagę na to, że inwencja pracowników i kadry zarządzającej wpływa na sukces przedsiębiorstwa.

Twórcze myślenie jak i kreatywność można rozwijać, jest ono zdolnością, która posiada każdy człowiek jednak czasem jest blokowane.

Co blokuje nasza kreatywność i sprawia, że myślimy schematami?

Główne powody to brak otwartości na to co nowe i pogląd, że wszystko zostało już odkryte. Nie mamy pytań ani wątpliwości, a problemy traktujemy rutynowo. Skoro ktoś inny wymyślił rozwiązanie, w innych przypadkach było podobnie to czemu mam do tego nie sięgnąć?

Nasze pole widzenia jest zawężone również przez zbyt szybką ocenę sztywność i szufladkowanie pomysłów czy też problemów, podobnie jak brak tolerancji dla nowości, odmiennych poglądów czy poddawanie się modzie lub rutynie. Rozwiązanie naszego problemu nie musi być identyczne jak w innych przypadkach. Postępowanie schematami w niektórych przypadkach może zaoszczędzić nam czas, z drugiej strony przez takie myślenie możemy ominąć rozwiązanie bardziej korzystne dla nas.

Gdy działamy w poczuciu zagrożenia, pod presja czasu czy też działają na nas silne emocje również blokuje się nasza kreatywność. Skupiamy się na rozwiązaniu i chcemy je mieć jak najszybciej.

W grupie blokujemy wzajemnie swoją kreatywność i twórcze myślenie, gdy przywłaszczamy pomysły i stawianym opór przed tym, aby inni je rozwijali blokujemy inspirowanie się naszym pomysłem i jego modyfikację. Podobnie jest, gdy wykorzystujemy możliwości tylko niektórych osób np. tych będących wysoko w hierarchii grupy. Osoby będące bardziej w cieniu grupy zostają pominięte, tak jak ich pomysły.

Gdy wykluczamy nietypowe skojarzenia- pozornie nie związane z problemem albo skupiamy się tylko na owiązaniach prostych lub tylko na skomplikowanych ograniczamy sobie pole rozwiązań.

Starajmy się więc wychodzić poza schematy, wytyczać nowe ścieżki i rozwiązania dla naszych problemów a być może odkryjemy coś co ułatwi nam pracę w przyszłości.