Atmosfera w pracy – dlaczego to jeden z najważniejszych elementów w firmie?

Według badań pieniądze są krótkotrwałym motywatorem i nawet najwyższa pensja nie jest w stanie zapewnić stuprocentowej lojalności pracownika. Co innego w przypadku atmosfery w pracy – ta jest często najważniejszym czynnikiem przy rekrutacji, ale również przy budowaniu zgranego i przede wszystkim trwałego zespołu.

Ludzie czytający bardzo dobry kawał

Czym jest miła atmosfera w pracy?

Dobra atmosfera w pracy to pojęcie względne, gdyż różne osoby mogą ją postrzegać inaczej. Można jednak łatwo znaleźć punkty wspólne i wyznaczniki takiej przyjaznej pracownikowi atmosfery. Jakie? Do najczęściej wymienianych czynników sprzyjających powstaniu dobrych warunków do pracy należą:

  • Płynna komunikacja zarówno pomiędzy samymi pracownikami, jak i pomiędzy kierownikami i pracownikami. Dobra komunikacja to podstawa, dzięki której można ustrzec się wielu problemów np. zażegnać konflikty na początkowych etapach lub systematycznie poprawiać warunki pracy w przedsiębiorstwie.
  • Elastyczne godziny pracy – firmę tworzą ludzie, a ich potrzeby są zróżnicowane. Część pracowników posiada rodziny, a co za tym idzie więcej obowiązków (przedszkole, szkoła, opiekunka do dziecka itd.). Sztywne i rygorystycznie przestrzegane godziny pracy mogą być sporym utrudnieniem w codziennym ich funkcjonowaniu. Warto więc je uelastycznić i dostosować do potrzeb pojedynczych osób,
  • Przyjazne biuro to kolejny punkt, który wpływa na ocenę jakości pracy. Rynek oferuje nie tylko ergonomiczne meble, podkładki pod myszy i klimatyzację, ale również takie elementy jak np. pokój relaksu, w którym pracownik w czasie przerwy może się maksymalnie odprężyć i zapomnieć na chwilę o swoich zadaniach.
  • integracja zespołu np. poprzez wspólne wyjazdy, wyjścia i spotkania po południu, ale także organizowanie tematycznych wydarzeń w godzinach pracy.

Ludzie przy biurku

Atmosfera w pracy a motywacja?

Jak wspomnieliśmy we wstępie pieniądze nie są największym motywatorem na rynku pracy. W tej roli dużo lepiej sprawdza się przyjazna atmosfera, ponieważ w takich warunkach ludziom po prostu chce się pracować. Są lepiej zmobilizowani, zależy im na ogólnych wynikach i dbają o wspólne dobro. Przyjazna atmosfera w miejscu pracy sprawia, że firma staje się pracownikom bliższa. Wzrasta więc jakość i poziom wykonywanych przez nich zadań. W takim otoczeniu osoby czują się odpowiedzialne za swoje wyniki, a także za całościowe osiągnięcia przedsiębiorstwa. Przywiązują też większą wagę do obowiązków. Stworzenie dobrej atmosfery pozwala więc nie tylko zintegrować pracowników, ale również zapewnia ich lojalność. Przy dynamicznie zmieniającym się rynku jest to kluczowe w osiągnięciu sukcesu w każdej branży.

Puzzle

Jak stworzyć dobrą atmosferę w pracy?

Wbrew pozorom stworzenie dobrej atmosfery w pracy nie jest zadaniem łatwym. Jednak przykłady wielu firm pokazują, że jest to możliwe, a przy tym niezwykle opłacalne. Warto pamiętać, że przykład idzie z góry, więc to szefostwo oraz kierownicy powinni przede wszystkim zadbać o tworzenie przyjaznych warunków poprzez rozmowy, miłe usposobienie, otwartość na potrzeby swoich współpracowników itd.

Duże znaczenie ma też infrastruktura w firmie, czyli wspomniane już wyposażenie. Wygodne meble, dostęp do owoców, świeżej kawy, gier w pokoju relaksu itd. z pewnością przyczynią się do wzrostu zadowolenia pracowników. Co z kolei przełoży się na lepszą atmosferę w firmie. Poza tym maksymalne ograniczenie czynników stresogennych sprawi, że ludzie chętniej będą ze sobą współpracować oraz będą lepiej wykonywać powierzone im zadania. Oczywiście, ważne jest także otwarcie na ich potrzeby. Warto więc zachęcać pracowników do dzielenia się swoimi pomysłami na usprawnienie działania firmy i systematycznie wdrażać najlepsze ze zgłoszonych idei. Dbając o pracowników, dbasz o rozwój swojej firmy!