5 zwyczajów biurowych, które zaskoczą Cię swoją pomysłowością

Aby przyciągnąć najlepszych z branży, wiele firm proponuje pracownikom znacznie więcej niż jedynie niezbędne do pracy narzędzia i dobre wynagrodzenie. Benefity pracownicze czy zwyczaje biurowe potrafią pozytywnie zaskoczyć i umilić miejsce pracy. Przygotowaliśmy zestawienie aktualnych trendów. Sprawdź, co warto wprowadzić we własnej firmie.

1. Wspólne śniadania na koszt firmy

W polskich firmach coraz częściej standardem są świeże soki i owoce. Niektórzy szefowie idą jednak o krok dalej, proponując osobom zatrudnionym darmowe, pożywne śniadania. Taka inicjatywa narodziła się w Dolinie Krzemowej i szybko się rozprzestrzeniła. Powód jest prosty – tempo życia sprawia, że nie zawsze mamy czas na poranny posiłek, podczas gdy specjaliści punktują jego zalety. Do tych zalicza się m.in.: zmniejszenie apetytu (co chroni przed nadwagą), obniżenie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych (np. cukrzycy) i lepszy humor.

Benefity dla pracowników w postaci darmowych śniadań mają wiele zalet. Z jednej strony mogą być wstępem do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych (w ten sposób pracownicy mogą skosztować potraw z różnych zakątków świata i jeść pełnowartościowe produkty); z drugiej strony są doskonałą okazją do tego, aby lepiej poznać osoby, z którymi się pracuje. Zgrany zespół jest niezbędny, aby budować przewagę nad konkurencją.

2. W piątek pracujemy krócej

Placówki pocztowe, banki czy urzędy – większość z wymienionych instytucji pracuje w godzinach od 8 do 16 lub 9 do 17. Pracownicy, którzy pracują w tych samych godzinach, często muszą wziąć dzień wolny, aby załatwić swoje sprawy. Właśnie z tego względu coraz więcej firm działających na polskim rynku wprowadza zasadę, zgodnie z którą pracownicy w piątek kończą pracę wcześniej, np. o godzinie 14 lub 15.

Wolne piątkowe popołudnie nie jest pozbawione zalet. Przykłady? Pracownicy, którzy muszą coś załatwić w mieście, nie muszą brać dnia wolnego. Bez problemu zdążą odebrać list z placówki pocztowej czy załatwić sprawę w urzędzie. To jednak nie wszystko. Jak pokazują statystyki, krótszy dzień pracy korzystnie przekłada się na efektywność. Pracownik, który wychodzi szybciej z pracy, jest w stanie wykonać swoje obowiązki w 6 czy 7 godzin, bez uszczerbku dla efektów.

3. Pracowniczy Program Emerytalny

Od kilku lat dużo mówi się o tym, że młodzi ludzie mogą być w przyszłości rozczarowani wysokością swojej emerytury wypłacanej przez ZUS. Nawet jeżeli posiadają umowę o pracę. W jaki sposób zapewnić sobie godną jesień życia? Okazuje się, że na polskim rynku jest coraz więcej firm proponujących pracownikom przystąpienie do Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE). Mimo rosnącej popularności tego rozwiązania to wciąż nietypowe benefity, które nie są dostępne dla wszystkich.

Dlaczego warto zaproponować pracownikom przystąpienie do pracowniczego programu emerytalnego? Takie rozwiązanie ma co najmniej kilka korzyści. Wielu pracowników ma problem z regularnym odkładaniem części wynagrodzenia. W przypadku PPE pracodawca finansuje podstawowe składki (maksymalnie 7 proc. wynagrodzenia brutto), a pracownik może opłacać dodatkową składkę, której wysokość ustali samodzielnie. Korzyścią jest też to, że pracownik nie musi regulować podatku od zysków kapitałowych, a po uzyskaniu wieku emerytalnego, może przeznaczyć zgromadzone środki na dowolny cel.

4. Pieniądze za dojeżdżanie do pracy rowerem

Segregowanie śmieci, korzystanie z opakowań wielokrotnego użytku czy używanie środków czyszczących bezpiecznych dla środowiska – to tylko kilka sposobów, dzięki którym możemy zadbać o stan naszej planety. Wiele firm zachęca do dbania o środowisko naturalne, oferując pracownikom dodatkowe pieniądze za dojeżdżanie do pracy ekologicznym środkiem transportu, czyli rowerem. Stawki są różnorodne, ale często w ten sposób przez cały miesiąc zyskuje się całkiem pokaźną kwotę, którą następnie można wykorzystać na dowolny cel.

Benefity pracownicze w postaci dodatkowego wynagrodzenia za przyjazd do firmy rowerem to bardzo chętnie wdrażane rozwiązanie. Pozwala ono zadbać o zdrowie pracowników (nie bez przyczyny mówi się, że „ruch to zdrowie”), a przy okazji przyczynia się do zmniejszenia zatłoczenia polskich miast i smogu.

5. Wspólny wypad na narty lub na windsurfing

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie zarówno na nasze samopoczucie, jak i zdrowie. Firmy organizujące wyjazdy integracyjne coraz częściej stawiają na aktywny wypoczynek pracowników. Świetnym przykładem są wypady w góry, aby poszusować po górskich stokach, lub nad morze, gdzie można skorzystać z całej palety sportów wodnych. W zależności od firmy wyjazd w całości lub części jest finansowany przez pracodawcę.

Wyjazdy w różne zakątki kraju po to, aby spróbować nowych sportów, to doskonała okazja, aby pracownicy mogli się lepiej poznać i jeszcze skuteczniej pracować w zespole. To także świetna przygoda. Bez ponoszenia większych kosztów osoby zatrudnione mogą spędzić czas poza miejscem zamieszkania i odpocząć od codziennych zajęć.